Richard Vojík: Proč jsem součástí Cesty pravého muže

Hodně lidí se mě ptá, proč jsem v Cestě pravého muže, jak tento projekt vůbec vznikl. Vzpomínám si, že přibližně před rokem a půl, možná už je to rok a tři čtvrtě, jsme úplně najednou já, Zdeněk Weber a David Kirš přišli na takovou myšlenku, že bychom rádi šířili mužský rozvoj nějakým rychlejším způsobem, nějakým způsobem, který zasáhne mnohem větší množství lidí. A protože se Zdeňkem Weberem oba dobře známe Davida Kirše a víme, že pracuje s internetovými programy, tak jsme se dohodli, že si dáme schůzku. A vlastně úplně okamžitě tam vznikla rezonance kolem toho, něco takového předávat.

Vlastně ta myšlenka Cesty pravého muže byla udělat něco, kde velké množství lidí může přijít a inspirovat se na svojí duchovní cestě stejně tak, jako my jsme se inspirovali od našich učitelů.

Více ve videu:

A pokud raději čtete, tak tady je pokračování toho, co říkám ve videu:

A tak jsme přemýšleli, jak to udělat. Udělali jsme nějakých x videí a pak jsme přemýšleli, co s tím dál. Zjistili jsme, že nechceme nikomu říkat žádné pravdy – takhle to je, takhle to musíte dělat, dávat nějaké návody. Spíš jsme se snažili udělat inspiraci, jak změnit ten život skrze určité zkušenosti.

Takže člověk, který prochází Cestou pravého muže, zažívá určité zkušenosti, ze kterých si může rozhodnout, jakým způsobem nechá ovlivnit svůj život. Myslím, že právě to způsobilo ten ohromný rozvoj kolem Cesty pravého muže. 90 % lidí, kteří tím prošli, to hodnotí, jako že to bylo best, že to bylo super a že jim to změnilo život. A těch 10 % to většinou nedokončilo nebo tím neprošli, ale i ti říkají, že to pro ně mělo určitou hodnotu.

Pro mě to mělo velký význam v tom, že jsem si uvědomil, že i skrze tato jakoby neosobní média, jako je internet, můžeme předávat hluboké věci, můžeme předávat učení. Je to vlastně stejné jako s filmem. Když jdete na nějaký hodně dobrý film, tak vám to může ovlivnit život. Já třeba když jsem šel na Matrix, jak tam dávali tu červenou a modrou pilulku, tak mě to totálně změnilo. Musel jsem jít druhý den a další den a další den a šel jsem 5x do kina na Matrix, a přitom to byl jenom film.

A právě tohle mě pohnulo k tomu, abychom udělali tento program. A musím říct, že ten výsledek, ti muži, kteří reagují ve fórech a píšou mi dotazy a se kterými jsem se pak setkal na velkých setkáních, která byla v různých městech, tak to bylo pro mě tak důležité a hluboké, že jsem si najednou uvědomil, že opravdu internet nás může měnit, a myslím si, že to je cesta budoucnosti, že časem budeme přes něho předávat mnohem víc a víc věcí. Je to něco, co cítím, jakým způsobem inspirovat lidi, kteří jsou kolem mě.

Moje téma v Cestě pravého muže je sexualita a partnerství. Je to něco, co hodně řeším na svých seminářích, něco, čím se vlastně deset let zabývám, a možná už deset tisíc lidí jsem nějakým způsobem ovlivnil skrze internet, skrze semináře a skrze ta velká setkání, která dělám.

Pro koho si myslím, že Cesta pravého muže je

Je to pro několik typů mužů. Za prvé pro vyhořelé muže, pro muže, kteří neví, co chtějí, neví, co se děje v jejich životě, pro muže, kterým se třeba rozpadl vztah nebo život a chtějí ho nějakým způsobem dát dohromady.

Je to cesta, která tě inspiruje a vytáhne tě nahoru, a ty si pospravuješ důležité oblasti ve svém životě. Je to pro muže, kteří už jsou na cestě, kteří už jsou hustí a chtějí se dál inspirovat a jít do větší hloubky. Protože když už je mi dobře, najednou zase jakoby z toho čtu jiné věci a můžu do toho vstoupit mnohem hlouběji, protože ten program není dělaný tak, abys dělal nějaké návody, o kterých si řekneš: „Aha, to znám, to už nemusím.“, nebo „Aha, to neznám, to bych si měl dát do svého života.“, ale jsou tam pozvánky k tomu, jak reflektovat svůj život z určitých pohledů, a jsou tam určité způsoby, které muži využívají už od nepaměti, ať už je to meditace, vision quest, práce se sexuální energií, vztahy, nalezení sebe sama, finance atd., k tomu, aby sami sebe určitým způsobem změnili nebo poslali někam, kam chtějí jít.

A poslední věc, je to pro ženy, které se chtějí nějakým způsobem vzdělat o tom, jak my muži přemýšlíme. Minulý rok se tam přihlásilo skoro 20 % žen a byly z toho velice nadšené. Některé si dokonce i zkoušely techniky, které tam byly. Přetočily si je do ženského a byly podobně nadšené jako muži, kteří prošli Cestou pravého muže.

Takže je to pro zraněné, vyhořelé, je to pro ty, co už opravdu na sobě pracují, je to pro ženy.

A pro koho to není?

Není to pro ty, kdo na sobě nechtějí pracovat, není to pro ty, kteří chtějí žít takový normální, poloviční, průměrný život. Co by vám Cesta pravého muže měla přinést?

Já bych spíš mluvil o tom, co jsem viděl, že Cesta pravého muže přinesla těm, kteří jí prošli minulý rok. Hlubší porozumění životu, chuť pracovat sama na sobě, odšpuntovali určitým způsobem svůj život a začali měnit svůj život, našli si lepší byznys, našli si lepší práci, prohloubili si partnerství, spravili si rodinná pouta, rodinné vztahy, vztah s otcem.

A to byly opravdu tak důležité věci, které vám pomůžou, že vlastně jakoby očistíte ten balast, který vás nějakým způsobem drží, který si táhnete s sebou, a najednou jste volní a můžete dělat, co chcete. To znamená, že Cesta pravého muže je podle mě cesta za svobodou. Já se s vámi loučím, doufám, že se uvidíme v Cestě pravého muže, která začíná už brzo.

Richard Vojík

Poradce a učitel v oblasti sexuality a partnerství, 10 let vede kurzy osobního rozvoje, tantra masáží a sexological bodyworku.

3 inspirační videa pro chlapy,
kteří se chtějí vydat na cestu

Vlož svůj email a vykroč na Cestu pravého muže

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *