Přijetí mužské síly – můžete být na živu stále

Být mužem, který je vyrovnaný, silný a rozhodný. Znát smysl svého života a každým svým dnem ho naplňovat. Být oporou pro své blízké. Vnímat své emoce a mít odvahu je projevit. Znát svoje silné stránky i slabosti a přijmout je jako svoji součást. Být sám sebou, být mužem.

Ale co to je, být mužem? Pokud na to kdy byla nějaká šablona, dnes už neexistuje – je nekonečně mnoho způsobů, jak si můžeme žít svůj život. A tak někteří muži jakoby si vzali za vzor Woodyho Allana s jeho intelektuálním odstupem a ironií a jiní se shlédli v nekompromisním Johnu Waynovi. A pak celý život hrají svoji roli citlivého chlápka nebo drsňáka.

Život není film, ve kterém musíme hrát někoho jiného

A občas zapomínají, že život není film, ve kterém musíme hrát někoho jiného. Život je příběh, který můžeme psát sami, na míru svojí přirozenosti. K tomu se však musíme se svojí přirozeností spojit. A pokud jsme muži, musíme se spojit se svojí mužskou energií, se silou, která je v nás ukryta.

Jistě, to se lehce napíše. Mužská energie však není vědecká definice, společenská role nebo psychologická kategorie. Mužská energie je fyzický zážitek, proud života, který námi prostupuje. Síla, která může být klidná i divoká, tvořivá i ničivá, krásná i strašná. Slova však na popis nestačí, protože zážitek mužské energie je fyzický pocit, chuť, vůně, zvuk… Kdy jste se naposledy cítili plní energie, svobodní a bez hranic, spojení se zemí a sahající až do oblaků? Vyrovnáni s tím co je nebo naopak vzrušeni tak, že jste měli chuť zpívat?

Kdy jste se naposledy cítili plní energie, svobodní a bez hranic, spojení se zemí a sahající až do oblaků? Vyrovnáni s tím co je nebo naopak vzrušeni tak, že jste měli chuť zpívat?

Kdy jste se naposledy cítili plní energie, svobodní a bez hranic, spojení se zemí a sahající až do oblaků? Vyrovnáni s tím co je nebo naopak vzrušeni tak, že jste měli chuť zpívat?

Nepamatujete se? Tak vítejte v civilizaci, která nám naši sílu bere a nabízí hračky na hraní – adrenalinové sporty, počítačové hry, bitky hooligans na sportovních stadionech, intelektuální hádanky nebo tvrdý byznys. Všechno to jsou tolerovaná pískoviště, kde se jakoby znovu stáváme muži. A tak si někteří z nás ty hry hrají a občas se jim v tom rauši povede dostat pocit, že jsou na chvíli naživu. A když ten pocit pomine, potřebují to znovu – víc, rychleji, tvrději. Spirála se roztáčí a my všude kolem můžeme vidět, kam to vede – v mezilidských vztazích, v ekonomice, v politice, ve vztahu k přírodě…

A jsou mezi námi také muži, kteří s tím nechtějí mít nic společného a rezignují i na ty poslední zbytky živelnosti (a tedy života), které nám civilizovaná společnost povolí.

A přeci můžete být naživu stále – v práci, v rodině, při milování, při rozhovoru s přáteli

A nemusíte k tomu spolknout modrou pilulku, která vás přenese do jiného a lepšího světa. Stačí se obrátit do sebe a najít ten zdroj života, který tam je a vždy byl. Spojit se s ním, a pak tvořit a žít. Naplno prožívat hezké i těžké chvíle, které život přináší. Přispívat svým dílem svému okolí i celému světu. Být naživu. Být tady a teď.

Zajímá vás to? Tak vám musím říct, že to nebude lehké. Pokud se chcete setkat se svojí sílou, musíte projít cestu k sobě. Cestu, na které potkáte svoje stíny, falešná přesvědčení získaná ze svého okolí nebo věci, které jste kdysi chtěli jednou provždy pohřbít.

Dobrá zpráva však je, že tyto těžkosti jsou výzvou. A zapamatujte si – muži rostou výzvami. Takže každá překážka vás posílí a posune dál. Každý přijatý stín vám vrátí část síly, která se v něm skrývala. Cesta k sobě je jako hrdinská výprava pohádkového Honzy za princeznou. Potkáte na ní dobré i zlé bytosti, najdete přátele a nakonec se postavíte drakovi. A pokud ho překonáte, získáte zpět sami sebe a svůj život. A k tomu možná princeznu a polovinu království… pokud budete chtít právě tohle.

Další dobrá zpráva je, že v tom nejste sami

Stále více mužů se se stejným záměrem setkává v mužských kruzích. Přicházejí do kruhu s chutí podívat se na svůj život a zlepšit ho, poznat sami sebe, inspirovat se od druhých. Atmosféra, která u toho vzniká je pro mně vždy zázrakem. Představte si, že si do kruhu na začátku večera sednou úplně cizí lidé a po krátké době sdílejí v atmosféře důvěry a podpory. A přicházejí na to, že i když je každý z nás jiný, v jistém smyslu jsme všichni na jedné lodi – naše mužské příběhy mají mnoho styčných bodů. Všichni se potýkáme se vztahy k ženám a sexu, k otci a matce, k dětem, ke své práci, ke svému tělu. Všichni patříme ke stejnému kmeni.

Z mé zkušenosti ta dobrodružná výprava i setkání s druhými muži rozhodně stojí za to. Pokud totiž do důsledků přijmete fakt, že jste muž, přijmete velkou část sebe sama. A také se spojíte se silou, která vám umožní žít mužský život vaším autentickým způsobem.

Takže pokud jste se jednou narodili jako muž, pojďte ten potenciál objevit a využít k tomu, abyste se stali lepší a celistvejší lidskou bytostí. A život vám začne dávat smysl a bude vás naplňovat veškerým jeho bohatstvím.

Martin Švihla

Učitel bojového umění aikido, lektor firemního vzdělávání a osobního rozvoje, majitel kavárny a zakladatel lesní školky v Praze... Vede také mužské kruhy. www.martinsvihla.cz

3 inspirační videa pro chlapy,
kteří se chtějí vydat na cestu

Vlož svůj email a vykroč na Cestu pravého muže

Komentáře
  1. Míra napsal:

    Rád bych se setkal s ženami lektorů této cesty a rád bych je poznal. Díky

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *