O školce pro živé děti

Děti přinášejí do života nejen osobní radost, ale i zajímavé pracovní výzvy. O tom se teď přesvědčuji u lesní školky, kterou zakládáme na pražských Vinohradech spolu s mojí ženou Vandou a dalšími přáteli” – píše Martin Švihla.

Mít dítě jsme se s Vandou vědomě rozhodli po deseti letech společného života a spolu s Barborkou k nám přišlo mnoho krásy i výzev. Všechno bylo najednou trochu jinak, než jsme byli zvyklí i než jsme si představovali. Ale je to mnohem zajímavější, plnější a skutečnější. Barborka s sebou přinesla hodně lásky, ale máme v ní také vynikající zrcadlo našich zvyků a vzorců. Hezky nám ukazuje, kde jsme v rovnováze a co zatím moc nezvládáme.
Když se před třemi lety narodila, museli jsme mnoho věcí přizpůsobit. Hlavní náplň našich životů jsme si ale zachovali, i když nejsme tak produktivní a rychlí jako dříve a ona je s námi u toho.
Zatím jsme spolu v podstatě stále. Barborka je u naší práce v zahradě nebo v kavárně, na pracovních schůzkách, s lidmi v kuchyni, s přáteli na chalupě v Orlických horách i na 14-denním intenzivním soustředění aikida ve Francii. Chodíme na nákupy i do kopců, zpíváme, tančíme, díváme se na pohádky nebo se hádáme. Někdy je to čistá radost, jindy komunikace vázne a emoce stoupají.
Od začátku jsme ale věděli, že všechno důležité Barborka umí (možná i lépe než my). A ty běžné věci se učí rychle a plynule v každodenním provozu. Zkoušeli jsme ji také dávat na jeden den v týdnu do školky, ale brzy se ukázalo, že ji to tam až tak moc nebaví.
Nicméně, jak se blížily její třetí narozeniny, bylo více a více jasné, že potřebuje společnost svých vrstevníků. Kvůli inspiraci a zábavě, ale také, aby se naučila jak vycházet s jinými lidmi. Takže jsme začali hledat způsob, jak by mohla chodit do školky na Vinohradech, být většinu času venku a zároveň se učit přirozeně a prostřednictvím zážitků. Tak, jak to děti skvěle umí.
A věci se začali dávat do pohybu. Potkali jsme se s Klárou, která to umí se školkami a chce vytvořit jednu opravdu dobrou pro svého čtyřletého syna. A s dalšími lidmi, s jejichž pomocí a podporou v uplynulých měsících vznikla školka Živé děti.

Zive deti

Š
kolka Živé děti
Vytváříme přátelský, bezpečný a svobodný prostor, kde je každé dítě podporováno v rozvoji dle svých individuálních potřeb. Naším záměrem je, aby děti mohly být sami sebou, učily se zážitky, rozvíjeli svoji tvořivost a harmonicky rostly.
Hlavní důraz klademe na pobyt v přírodě. Jsme v podstatě „leso-parková školka”- většina programu bude probíhat venku, v parku Grébovka nebo v lese. Součástí denního programu bude pohyb a tanec, muzicírování, výtvarné techniky, divadlo i enviromentální výchova. A chystáme také výlety do civilizace – na výstavy, do knihoven nebo muzeí, na dopravní hřiště…
Z provozního hlediska už máme vše potřebné. Naše zázemí je centrum Rybalka u parku Grébovka na pomezí Prahy 2 a 10. Kvalitní vegetariánské jídlo bude vařit kavárna Bio Zahrada. Ve smíšené skupině bude patnáct dětí ve věku 3-6 let, městem i lesem je budou provázet vždy dva pedagogové. Už máme dvě vynikající ženy – průvodkyně, ale hledáme i mužského průvodce.
Jedním z našich záměrů je vytvořit školku, která bude i přátelská pro rodiče – místo, kde se rodiny znají a můžou se také zapojit do dění. A i tento plán se už realizuje – rodiče dosud přihlášených dětí jsou zajímaví lidé s podobným přístupem k výchově i životu.

Zápis dětí na školní rok 2014/2015 u nás probíhá právě teď, ve školce je ještě několik volných míst. Začínáme v malém, ale se vším, co školka a děti potřebují. A naše vize nekončí školkou – ale o tom někdy příště.

Myself
ce informací o školce Živé děti najdete na http://www.zivedeti.cz/ , napsat nám můžete na info@zivedeti.cz.

A spolu se Zdeňkem Weberem jsme na pátek 13.6. v 19:00 naplánovali Webinář se Živými dětmi, kde budeme mluvit více o motivaci a nadšení, které vznik školky provází. Samozřejmě, webinář bude z rodinného prostředí a s našimi živými dětmi. Pokud vás to zajímá, nalaďte se.

Kromě webináře bude také živé setkání rodičů, dětí a lidí ze školky – ve středu 18.6. od 15:30 do 17:00 v kavárně Bio Zahrada.

Martin Švihla

Učitel bojového umění aikido, lektor firemního vzdělávání a osobního rozvoje, majitel kavárny a zakladatel lesní školky v Praze… Vede také mužské kruhy.
www.martinsvihla.cz

3 inspirační videa pro chlapy,
kteří se chtějí vydat na cestu

Vlož svůj email a vykroč na Cestu pravého muže