Jaký je tvůj účel?

Představ si, že je ti 80 let a hledíš zpět na svůj život.

Cítíš marnost? Nebo to chceš mít rychle za sebou bez sebereflexe? Anebo cítíš „vyměním šat a jdu dál, naplnil jsem svůj účel“?

the_empty_man

Myslím si, že v základě toho není mnoho, čemu se dá osobní život zasvětit.

Podívej se na to takhle: velká část toho, čemu se v životě věnuješ, je ti vnuknuta někým jiným. Mohli bychom tomu říkat „kolektivní důležitost“. Stále tě někdo zásobuje tím, co je důležité, a tak jsi manipulovatelný. Nevědomě totiž za vším někde hluboko čekáš nalezení, objevení toho jediného nejpodstatnějšího účelu, a ono to selhává, nikde ho nenalézáš, chvilku si myslíš, že to je ono, a ono ne, pak se na chvíli zase vrátíš k tomu, co tu už bylo, a doufáš, že to bude ono, a ono ne. Ta existenciální úzkost uvnitř je tam. Ty ji cítíš, ale máš mnoho možností, jak ji udupat, na chvíli bohudík.

Jaký byl tvůj účel před tím, než sis začal uvědomovat sám sebe?

Jakmile jsi trochu nabyl svébytnosti, tvůj čas začal být naplňován účelem. Je toho opravdu trochu, takové drobky to jsou, co jsi cítil, že jsi ty a tomuhle účelu ses mohl svobodně věnovat, a i když se ti to povedlo, těžko jsi v něm našel finální uskutečnění.

Každý chlap se chce uskutečnit ve jménu nejvyššího účelu, každý chlap taky chce hledat a najít ten nejpodstatnější účel.

Udržuj pořádek, umyj se, uč se, jdi spát, vstávej, udělej si domácí úkol, a budeš zdravý.

Najednou vás začne zahlcovat celá řada informací říkajících vám, co je v životě důležité a čemu máte, někdy musíte věnovat svou pozornost, následně i energii a čas a následně v té oblasti dosahovat nějakých výsledků.

Začínáte chápat, co vám chci říct? Ne?

Dobře, najednou přijde věk kolem 15 let, kterému se u nás říká puberta. Pokud hledáte význam tohoto období v různých domorodých tradicích, najdete volně přeloženo něco jako „nutkání, puzení jít hledat svůj skutečný účel“, tedy jednu jedinou informaci, která je naprostou hodnotou číslo 1 vašeho života. Pokud budete věnovat život všem možným účelům a téhle jediné informaci ne, pak smysl života minete. Tuhle jednu hodnotu, tenhle jeden smysl. Pokud ho v životě minete, minete to nejpodstatnější.

Ano, v průběhu života se náš účel jako mužů i žen mění. Stáváme se studenty, pak zaměstnanci, manažery, řediteli, podnikateli, v rodinném prostředí se stáváme manželi, rodiči, prarodiči, a s tím vším jsou spojeny různé aktivity. Můžete se zahltit aktivitami, které souvisejí s jedním z vašich účelů a minout ten jediný nejdůležitější; přitom kdybyste našli tenhle jeden účel, mohli byste ho v klidu vnášet do všech ostatních účelů a výsledkem by vždy bylo hluboké naplnění a taky hlubší vztahy a pocit správnosti, že jste ve správný čas na správném místě, protože pokud ho najdete, pak jste vždy ve správnou dobu na správném místě.

Chci vám tedy říct, abyste hledali a nikdy s tím nepřestali, abyste hledali svůj nejhlubší účel, abyste ho našli a cítili ho a neomezovali se žádnými koncepty nebo náboženstvími. Hledejte ve všem vždy to nejpodstatnější, to, okolo čeho se to či ono točí, to je to důležité. Křesťanství vzniklo okolo osvícené duše Kristovy, ostatní je jen doplnění, varianty a ukazatele, buddhismus vznikl okolo Budhovy osvícené mysli, vše ostatní jsou variace, a tak to najdete v celém stvoření.

To, jakou cestou půjdete, jaké má barvy, co vás na ní potká, jaké metody použijete, jestli se budete modlit nebo meditovat anebo obojí, jestli se budete léčit nebo cokoli jiného, není podstatné. Podstatné je, kam směřujete pozornost vašeho srdce. Ano, čtete dobře, pozornost srdce.

Vaše srdce je průvodcem. Pokud hledáte, spojte svou pozornost se srdcem. Srdce vám skrze prožitek dá sílu a indicie, kudy se vydat.

Takže to shrňme: tvým účelem může být cokoli: být podnikatelem, dosáhnout lepšího zaměstnání, potkat krásnou ženu a vzít si ji za manželku, stát se otcem, mít skvělé tělo, ovládat bojové umění, dosáhnout vrcholu v určité disciplíně, ale tohle všechno bude na prd, úplně na prd, pokud nenajdeš to jedno, to skutečně důležité, podstatné, ten nejpodstatnější účel tvého života a nejen tohoto života, ale mnoha minulých a mnoha budoucích. Když to teď najdeš, pak už to bude paráda.

Happy man jumping

Řeknu ti, že od té doby, co jsem ve svém srdci našel tento účel, toto tajemství, můj život je jedna velká jistota, jedno velké WOW. Jedna velká stabilní spontánnost. Pocit nekonečného nadbytku.

Pokud tohle jedno nenajdeš, a dokonce budeš tak línej, že to ani nepůjdeš hledat, budeš vystrašenej stárnoucí chlapík na kanapi, onanující nad iluzemi všech možných dočasných účelů, a ten absolutní účel mineš.

Tak vstávej z kanape, vstávej z pohodlíčka, vstávej z iluzí a pojď do Cesty pravého muže. Dobře rozjedeš a popoženeš svůj vlak směrem k tomu jednomu skutečnému účelu.

 

Zdeněk Weber

Zdeněk Weber

Mentor, lektor a podnikatel, zakladatel mužských kruhů, 10 let vede mužské výcviky a 9-denní hledání vize (vision quest). www.muzskyvycvik.cz

3 inspirační videa pro chlapy,
kteří se chtějí vydat na cestu

Vlož svůj email a vykroč na Cestu pravého muže

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *