Cvičení „Oběť vs. Tvůrce“

Představte si na zemi dlouhou čáru, která má na jedné straně pozici „Tvůrce“ a na druhé „Oběť“. Této čáře budeme říkat škála. Můžete si představit, že škála je rozdělena čísly a „Tvůrce“ je číslo 10 a „Oběť“ je na čísle 1.

Pozici „Tvůrce“ si můžete představit jako životní pozici, v které jste ve svém životě plně zodpovědný za vše, co se vám děje. Nikoho tedy neviníte za svůj život, problémy, neúspěchy, ale plně za ně přijímáte zodpovědnost. Věříte, že jen vaše myšlenky a činy určují váš osud. V tomto vašem světě náhody neexistují. Lidé nemusí v této pozici nutně chápat, proč se jim některé věci v životě dějí, ale jsou i tak schopni je přijmout.

Pozice „Oběť“ je opačná poloha, v které máte pocit, že za vše co se vám v životě děje může někdo jiný (osud, okolí, nešťastná náhoda atd.). Svět z této pozice je plný náhod a příkoří. V této poloze lidé nepřijímají zodpovědnost za své činy a osud. Častým důvodem je nepochopení, proč se nám určitě věci v životě dějí, a z toho plynoucí nepřijetí různých životních situací.

Každý z nás, se v různých oblastech života (vztahy, práce, peníze atd.), nebo celkově v životě pohybuje „pocitově“ někde mezi těmito dvěma polohami. Nejúspěšnější lidé jsou velmi blízko poloze „Tvůrce“. Nepomůže nám ovšem si jen myslet, že jsme v poloze „Tvůrce“ pokud tak nejednáme. Musíme k tomu dospět vnitřně a chovat se tak.

Pojďme si tedy vyzkoušet malé cvičení

Buďte k sobě prosím naprosto upřímní, protože toto cvičení je jen pro vás. Zkuste si vzít váš současný život a procítit si, kde se na popsané škále nyní ve svém životě cítíte. Zkuste si tuto škálu popsanou v prvním odstavci vyznačit na zem třeba dvěma knížkami a postavte se na místo mezi nimi, kde se nyní ve svém životě cítíte (např. 8).

Zkuste si nyní v této pozici zavřít oči a pomalu se dostat do svého těla. Párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Nyní prociťte:

 • Jak se vám v daném místě stojí? Cítíte stabilitu? Jaký cítíte pocit?
 • Cítíte v těle někde bolet, tlačení, píchání?
 • Vidíte nějaké obrazy či barvy?
 • Vnímáte nějaké zvuky?
 • Jak vám tam celkově je?

A teď si pomalu otevřete oči a vystupte ze škály.

A nyní ještě jednou a trochu jinak. Zkuste si teď vybrat jednu oblast života, v které máte ještě rezervy tedy, jste na škále níž než například číslo 8. Dá se čekat, že toto místo na škále bude níž než v předchozím cvičení. Zkuste si tuto škálu popsanou v prvním odstavci vyznačit na zem třeba dvěma knížkami a postavte se na místo mezi nimi, kde se v této oblasti života (např. vztahy) nyní ve svém životě cítíte (např. 6).

Zkuste si nyní v této pozici zavřít oči a pomalu se dostat do svého těla. Párkrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Nyní prociťte:

 • Jak se vám v daném místě stojí? Cítíte stabilitu? Jaký cítíte pocit?
 • Cítíte v těle někde bolet, tlačení, píchání?
 • Vidíte nějaké obrazy či barvy?
 • Vnímáte nějaké zvuky?
 • Jak vám tam celkově je?

A teď zkuste znovu procítit svoje tělo a zeptat se ho jaký pohyb by chtělo udělat, aby se tato oblast vašeho život zlepšila. Může to být krok dopředu, potřeba si sednout, pocit, že si chcete poskočit nebo otevřít náruč. Prostě může to být cokoliv, co ucítíte, že vaše tělo chce udělat. A nyní nechte svoje tělo udělat tento pohyb. A teď znovu prociťte tento pohyb a zkuste si uvědomit, co tento pohyb znamená ve vašem životě. A teď ho pojmenujte např. „Potřebuji se víc otevřít“ nebo „Potřebuji více pevné půdy pod nohama“. A teď své uvědomění vyslovte nahlas. Ideálně třikrát. A nyní poslední krok. Uvědomte si, jakou akci tento pohyb znamená ve vašem životě a co konkrétně ve vašem životě v této oblasti musíte udělat pro její zlepšení.

A teď jděte a tento krok ve svém životě udělejte. Pomalu, postupně, ale pevně. Přeji vám hodně štěstí ve vašem životě na cestě od oběti k tvůrci.

Vladimír Sid Smutný

Bývalý ředitel nadnárodní IT firmy, podnikatel, kouč, autor projektu Vědomý Lídr.

3 inspirační videa pro chlapy,
kteří se chtějí vydat na cestu

Vlož svůj email a vykroč na Cestu pravého muže

Komentáře
 1. Adem napsal:

  The discovery of these suructtres is fascinating. If its age is over 7,000 years old, and they were located on high ground(s), then, I think, that the early man who inhabited this area, and who have no know-how technology to dig water wells, must used it to store water. Water in the form of snow or hail is stored between these dykes. The dykes (walls) must be covered from inside, with mud and hay. Then snow is stored inside and when the structure is full of snow, it would be covered by hay and dried leaves and mud on the top. During these times, Europe was covered with ice and rain in the form of snow is typical in Arabia and the whole Middle East.I wish this may bring some light to these discoveries. The only thing left, is to do the thermodynamic simulation and calculation of heat transfer. God Bless, Wa alsalam.

 2. Martine rád se s tebou v průběhu CPM potkám. Budou ta živá setkání ve městech tak to snad vyjde tam. Díky, že se ti článek líbil. Já zase obdivuji lidi co na sobě makaj a jsou schopní jít do hloubky. Hodně štěstí, Sid

 3. Martin B napsal:

  Ahoj Side,velice děkuji za to co děláte. Díky složité životní situaci jsem se také začal zamýšlet nad zásadními přístupy k životu a v mnoho věcech s tebou a autory projektu souhlasím. Ale dovnívám se,že se v článku Obět vs.tvůrce se pleteš. Několik let jsem o něco usiloval a nepovedlo se mi to. Udělal jsem pro to vše a nedošel k úspěchu. Trápilo mě to…Velice se mi ulevilo ,když jsem si připustil,že mi to nebylo dáno,nemělo se tak stát- byl to můj osud. S pozdravem Martin

  • Vladimír Sid Smutný napsal:

   Ahoj Martine, já myslím, že se nepletu, a taky myslím, že pravdu máš i ty, myslím, že se to vůbec nevylučuje. Někdy když se s lidmi o této škále a cvičení bavím (nejčastěji věřící) tak mi říkají, tam ale chybí ještě třetí čast, tam by mělo být něco jako vše řídí nějaká vyšší síla a já mám možnost ovlivnit jen část, čili něco jako tvůrce, který přijímá, že je tu nějaká vyšší síla, Bůh, Vesmír, Vědomí atd. Pak je asi to co píšeš na tomhle bodě škály. Taky doporučuju přečíst můj článek o zákonu rovnováhy. Protože když o něco přiliš v životě usiluješ a stane se to pro tebe důležité, tak je pod tím vždy strach, že to nedosáhneš. A vesmír zařídí abys toho nedosáhl. Nejlepe se dosahuje věcí neusilováním. Myslím, že tohle by bylo spíš na rozhovor. Každopádně aouhlasím, že přijetí věcí přináší velkou úlevu. Drž se Martine. Sid

   • Martin B napsal:

    Ahoj Side,velice málo kdy si s někým mohu promluvit o zásadních věcech. Většinou plácáme vlastně o nesmyslech. Abych strávil vaše ,,myšlenky,, čtu a dívám se na videa postupně. Přečetl jsem si tvůj článek o zákonu rovnováhy a vyrazilo mi to dech. Velice přesné je. Příliš usiluješ-strachuješ se o výsledek. Pokud v budoucnu se setkáme ,bud na Cestě pravého muže nebo jinak udělalo by mi to radost. S Pozdravem Martin

 4. Jan Jeníček napsal:

  výborně. konečně u vašeho projektu pane vladimíre cítím smysluplnost a důležitost směrem ke mně.a to je teprve úvod!( projekt pana zdenka Webra otec a matka byl a je rovněž skvělý a již ho mám úspěšně za sebou).konečně mám opravdu chut zkusit toto cvičení obět versus tvůrce. velice mne to oslovilo.díky a těším se na oficiální váš vstup. díky. honza jeníček.

 5. Frantal jan napsal:

  Ahoj.
  Proč chtít to naco jsem si už zvykl vněkterých otaskach bohatší už asi niakdy nebudu tak proč se stim zabývat a to nechvalně malé slovo to nekam dotáhnout úspěch je tam kde je pravda a mam li se zmenit tak to nekam určitě dotáhnout je snat nadosach ale když přijde pochybne sklamani tak to vyrovnani už je snat pohřbene to ten malej mladej život to spusobi lllllllllllllllllllll….

 6. Bohdana Holá napsal:

  Ahoj, chtěla bych špionit zpoza buku. Můžu?
  Bohdana

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *